Umělci

Informace

Nová díla

Seznam děl umělce Reynek Bohuslav

(*31.5.1882 - †28.9.1971) - český básník, překladatel, malíř a grafik Do uměleckého světa vstoupil Bohuslav Reynek ve druhém desetiletí 20. století svými překlady především francouzské poezie; jeho vlastní básnickou tvorbu, expresívně laděnou, poznamen
(*31.5.1882 - †28.9.1971) - český básník, překladatel, malíř a grafik
Do uměleckého světa vstoupil Bohuslav Reynek ve druhém desetiletí 20. století svými překlady především francouzské poezie; jeho vlastní básnickou tvorbu, expresívně laděnou, poznamenaly zážitky 1. světové války. Vycházela pouze v bibliofilských vydáních, případně časopisecky, souborného vydání se jí dostalo až roku 1969 (Podzimní motýli - Sníh na zápraží - Mráz v okně). Souběžně s literární tvorbou začal Reynek i malovat, většinou krajiny, ale posléze se věnoval téměř výhradně grafice, která mu dovolila výraznější poetizaci a vhodnější zpracování námětů, převážně opřených o intimní zážitky nebo prožitky (Zimní zátiší, Černá kočka, Kos u dveří, Jabloň, Loučení Krista s matkou, Ukřižování, Pieta). Přestože jeho literárnímu dílu se nedostalo širší známosti, silně ovlivnil českou poezii (J. Zahradníčka, V. Závadu, V. Nezvala, F. Hrubína a další); jeho grafická tvorba už nebyla natolik výrazná, do určité míry konzervovala výrazové prostředky secesního symbolismu.
In: KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


malíř, grafik, básník, překladatel, krátce studoval zemědělství na ČVUT v Praze, malířsky se vzdělával soukromě, po roce 1915 se intenzivně věnoval vlastní básnické tvorbě a překladatelství, spolupracoval s nakladatelem J. Florianem ze Staré Říše na edici Dobré dílo, ve dvacátých a třicátých letech se často vracel do Grenoblu ve Francii, kde každoročně vystavoval, v roce 1926 se oženil s francouzskou básnířkou Suzanne Renaudovou, v roce 1947 přeložil a ilustroval její básnickou sbírku Dveře v přítmí, od roku 1936 žil s rodinou trvale na rodném statku v Petrkově u Havlíčkova Brodu, v roce 1944 byl s rodinou vystěhován, přístřeší až do konce války nalezl u Floriánovy rodiny ve Staré Říši, po únoru 1948 byl jeho statek zestátněn a Reynek na něm mohl pracovat jako zemědělský dělník, jeho nejhodnotnější část grafické tvorby vznikla v padesátých a šedesátých letech, kdy vystavoval jen sporadicky, v šedesátých letech byl jeho dům poutním místem pro mladé umělce, silně ovlivnil generaci básníků devadesátých let, část jeho básnické tvorby byla zhudebněna (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, Wikipedie, www.zslipa.hbnet.cz - stránky Reynkovy základní školy, www.velikani.cz, další související odkazy na www)

Fotografie

Foto 2 Bohuslav ReynekFoto 3 Bohuslav ReynekFoto 4 Bohuslav Reynek

Zobrazit
na stránku
Zobrazeno 13 – 24 z 155 položek
Zobrazeno 13 – 24 z 155 položek