(*6.2.1884 - †28.3.1964) - český architekt, výtvarník a scénograf
Ve 20. a 30. letech byl V. Hofman vůdčí osobností české scénografie a ovlivnil celou její vývojovou etapu. V ádném divadle neměl pevné angamá, ale za svůj ivot vytvořil přes 400 výpra
(*6.2.1884 - †28.3.1964) - český architekt, výtvarník a scénograf
Ve 20. a 30. letech byl V. Hofman vůdčí osobností české scénografie a ovlivnil celou její vývojovou etapu. V ádném divadle neměl pevné angamá, ale za svůj ivot vytvořil přes 400 výprav, a to hlavně pro Národní divadlo a Městské divadlo na Vinohradech v Praze a pro Zemské divadlo v Brně. Ke svým scénám si navrhoval zásadně sám i kostýmy a masky. Uvědomoval si dobře, e kostým můe ovlivnit i hercův výkon a e kostýmovaný herec je důleitou slokou výtvarného rozvrhu scény.
Hofmanova výprava hry Arnota Dvořáka Husité (1919) znamenala vstup moderní malby na české jevitě. Poté a do poloviny 20. let pracoval v duchu expresionismu, koncem 20. let prověřoval scénický konstruktivismus. Počátkem 30. let zkouel řeit otázky vzájemného vztahu času a prostoru. Vrcholným dílem se stala výprava Sofoklova Krále Oidipa (1931), v ní vedle architektury vynikl i moment symbolický: nekovité schoditě na točně vyneslo v závěru oslepeného Oidipa a na svůj vrchol, představující i vrchol Oidipova poznání a samoty. V průběhu 30. let se vracel k realistické kulise, jí byl potom věrný a do konce ivota a kterou sám definoval jako realismus konstruktivní. V tomto duchu vytvořil monumentální výpravy ke hrám O'Neilla, K. Čapka, Shakespeara a řady dalích. Hlavními partnery-reiséry, jim mnohdy poskytl klíč k inscenaci, mu byli v činohře K. H. Hilar, Vojta Novák, K. Dostal, J. Bor, J. Frejka a v opeře Ferdinand Pujman a Josef Frantiek Munclinger. Hofman se zabýval i architekturou (projekty mostů), kniní ilustrací i návrhy nábytku, interiérů či porcelánu. V dějinách ovem zůstane předevím jako neopominutelná postava jevitního výtvarnictví první poloviny 20. století; své názory publikoval hlavně časopisecky (Jeviště).
In: KDO BYL KDO v naich dějinách ve 20. století
Signatury