(*7.4.1878 - †5.3.1957); český grafik a malíř
Viktor Stretti pocházel z pražské rodiny grafiků, jejichž předkové k nám přišli z Itálie koncem 18. století. Rodinná tradice ho ovlivnila, a tak se stal žákem pražské Uměleckoprůmyslové školy a Akademie výt
(*7.4.1878 - †5.3.1957); český grafik a malíř
Viktor Stretti pocházel z pražské rodiny grafiků, jejichž předkové k nám přišli z Itálie koncem 18. století. Rodinná tradice ho ovlivnila, a tak se stal žákem pražské Uměleckoprůmyslové školy a Akademie výtvarných umění (u Františka Ženíška), odkud odešel v roce 1898 do Mnichova, kde se u Petera Halma vyučil grafickým technikám. Patřil k prvním členům Sdružení českých umělců grafiků Hollar (od 1917). Proslavil se především grafickou prací, zvláště pražskými pohledy (například Hradčany z Palackého nábřeží, 1898), byl průkopníkem krajinářských leptů (1898). V letech 1901-02 pobýval v Normandii a v Paříži, kde si dále prohloubil znalosti grafických technik; na konci prvního desetiletí 20. století byl ovlivněn tvorbou amerického grafika Josepha Pennella.
Stretti zůstal zakladatelskou osobností naší moderní grafiky a vedle "vedut" jsou cenné i jeho grafické portréty osobností české kultury. Naproti tomu pokusy o malbu zdaleka nedosáhly takových kvalit. Také jeho bratr Jaromír Stretti - Zamponi a synovec Mario Stretti se věnovali grafické tvorbě.
In: KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století
Stretti Viktor, malíř český (*7. dub. 1878 v Plasech u Plzně). Otec byl knížecím lékařem v Plasech, od r. 1885 v Praze, kde [Stretti] studoval na české reálce, pak stal se žákem c. k. umělecko-prům. školy, načež pracoval po 3 léta na akademii uměni u prof. Fr. Ženíška. R. 1898 odebrav se do Mnichova maloval na akademii u prof. C. Marra a leptal (radiroval) u prof. P. Halma, kde jeho první lepty na výstavě vyznamenány medaillí. Odbyv v Praze jednoroční službu vojenskou pokračoval ještě rok ve studiích na mnichovské akademii. Násl. rok trávil v Paříži a Normandii, odkud si přinesl hojnou žeň uměleckou ve skizzách i obrazech. Od r. 1902 pracuje v Praze s přestávkami cest po Slovensku, Polsku a Italii (1904). Byl též assistentem na c. k. uměl. prům. škole. [Stretti] jakožto moderní malíř neobmezuje se ve svých pracích na některý jen obor, nýbrž nalézá dosti zajímavých motivů v krajině i ve figurálním, jež podle jejich charakteru různými technikami umělecky vyjadřuje. Jest první z moderních českých umělců zabývajících se leptem v mědi, jichž prvé ukázky vystaveny r. 1899 v Rudolfině. Od té doby účastní se co rok výstav pražských, hlavně »Manesem« pořádaných, i zahraničních. Se zálibou volí sujety z Prahy, na př. Ze staré Prahy (pohled na střechy prejzové z Fürstenb. zahr., »Rudolf.«, 1902); Na vyhlídce (zakoup. Moderní gal.); K večeru (na Františku) a mnohé kresby pastelové, z četných podobizen buďťež uvedeny: A. Rodin, hr. Zd. Thun; » Pierrot«, skizza olej. Doma (rodiče autor., zak. Mod. gal.), z leptaných portr. spisovatele Will. Rittera a veliká rytina otce.
(In: Ottův slovník naučný)
Stretti Viktor, čes. grafik a malíř. Jeden z prvých českých grafiků, pokračuje ve své práci z ovzduší, které určilo jeho počátky. Spolu s Boettingrem, Šimonem a j. vklíněn mezi pokolení 90. let a záhy nastupující generaci Uměl. měsíčníku, usiloval o umění městské a měšťanské ražby. Doba po válce mu dala příležitost k podobiznám čelných osobností ze společnosti a z politického života. Horlivý cestovatel, který poznal už dříve Mnichov (München), Francii, Anglii, Belgii, Italii, ozval se v exotických motivech a exotickém kostymování svých modelů. Zde, jako v podobiznách, prozrazuje převaha linií i barevná střízlivost rozeného grafika. Vedle malby zabýval se i dále grafikou a v několika plaketách se pokusil o sochařství. Vystavuje s Hollarem, jehož stejnojmenný sborník přináší reprodukce [Stretti Viktor]-ho prací a k šedesátinám mu věnoval zvláštní číslo se soupisem díla. Srv.: J. Čadík, Viktor [Stretti Viktor] 1938. -rna.
(In: Ottův slovník naučný nové doby)
Signatury